Czym są Fantazmaty?

Nasza historia

Na początku był chaos…

…potem w sumie też. Fantazmaty powstały w maju 2017 roku, pierwotnie jako projekt antologii o takim samym tytule. Duchowe początki projektu sięgają jeszcze dalej, bo końca roku 2015, gdy w Genius Creations zaczęła powstawać (w tajemnicy) darmowa antologia Geniusze Fantastyki. Chociaż darmowe e-antologie fantastyczne nie były na naszym rynku wydawniczym nowością, to właśnie Geniusze… do tej pory dzierżą tytuł największego i najbardziej popularnego przedsięwzięcia tego typu w kraju (ponad 150 000 unikalnych pobrań).

Pierwsze długofalowe plany zakładały kontynuację projektu, jeśli Fantazmaty 1 okażą się sukcesem. W tamtej chwili trudno było zakładać cokolwiek więcej, ekipa odpowiedzialna za tworzenie antologii była bardzo niewielka, a autorzy nieufni w stosunku do nowego przedsięwzięcia. Nie przeszkodziło nam to jednak w zebraniu zespołu i tekstów do pierwszych Fantazmatów (a potem i drugich, przedsięwzięcie rozrosło się dość szybko).

W tej sytuacji zdecydowanie należało kuć żelazo, póki gorące.

Nasze cele

Oczywiście zdobycie władzy nad świa…

No, może nie wybiegajmy aż tak daleko w przyszłość. Od samego początku istnienia projektu przyświeca nam jeden cel: pokazywanie światu (tak, temu do zdobycia) dobrej polskiej fantastyki. Robimy to za darmo w formie, która umożliwia nam taki ruch: każdy nasz projekt priorytetowo ukazuje się jako ebook w czterech formatach: PDF, ePub, mobi oraz RTF. Wszystkie teksty poddajemy wcześniej procesowi wydawniczemu, który nie tylko nie różni się od tego znanego w tradycyjnych („papierowych”) wydawnictwach, ale jest wręcz bardziej skrupulatny i szczegółowy. Po prostu możemy sobie pozwolić na dłuższą pracę większej liczby osób. Księgowi nas nie poganiają, a cyferki w Excelu nie muszą się zgadzać.

Papier? Owszem, drukujemy, ale niewielkie nakłady, które nigdy nie będą w ogólnodostępnej sprzedaży. Jeśli interesuje Was konkretna pozycja w bardziej namacalnej wersji, na podstronach antologii znajdziecie link do formularza, w którym można zostawić swoje dane. Gdy będziemy składać zamówienie w drukarni (raz na około pół roku), skontaktujemy się z Wami.

Kto tworzy Fantazmaty?

Chociaż w Fantazmatach wiele osób jest w jakiś sposób związanych z rynkiem wydawniczym (redaktorzy, korektorzy, recenzenci czy studenci filologii polskiej albo edytorstwa), to większość ekipy na co dzień para się zupełnie innymi zajęciami. Wszystkich nas łączy jednak miłość (mniej lub bardziej gorąca) do fantastyki oraz satysfakcja, gdy widzimy efekty naszej pracy.

Wesprzyj nas!