Opowieści niesamowite

Marcin Rusnak

Marcin Rusnak

Marcin Rusnak

Wrocławianin, rocznik 1984. Z wykształcenia anglista i doktor literaturoznawstwa, z zamiłowania pisarz i muzyk. Fan Neila Gaimana, Jima Jarmuscha, ostrego rocka i czeskiego piwa. Publikował w "Nowej Fantastyce", "SFFiH", "Coś na progu". Jego opowiadania wygrywały w licznych konkursach literackich (m.in. Horyzonty Wyobraźni 2009, Świetlne Pióro 2011). W styczniu 2013 ukazało się jego steampunkowe fantasy pt. Czas ognia, czas krwi, natomiast we wrześniu tego samego roku opublikował Opowieści niesamowite – zbiór opowiadań w formie darmowego ebooka. Prywatnie szczęśliwy mąż i dumny ojciec.

Świat spustoszony wojną nuklearną, po którym niesie się tajemnicza radiowa audycja. Znaleziona na strychu skrzynka, która... spełnia życzenia? Młody mag oraz geniusz medycyny w gospodzie na odludziu, zmuszeni do współpracy. Zabijane ptaki i magiczny terroryzm. Świadectwo i ostrzeżenie przekazane przez obcą rasę... A może wcale nie tak obcą?

Opowieści niesamowite Marcina Rusnaka to trzynaście opowiadań, prawdziwy literacki tygiel, w którym mieszają się najciekawsze konwencje współczesnej fantastyki: fantasy, cyberpunk, post-apokalipsa, groza. To trzynaście wyśmienitych tekstów, które zabiorą Was w światy i miejsca, w których niekoniecznie chcielibyście się znaleźć.

Drugie wydanie zawiera premierowe opowiadanie Zaginięcie Benedicta Constantine'a.

Dostępne formaty:

W przypadku problemów z pobraniem prosimy skorzystać z alternatywnej lokalizacji Dropbox, interesujący nas format można pobrać po kliknięciu wielokropka po lewej stronie.

Dane:

Lista opowiadań:

Tytuł:

Opowieści niesamowite

Data wydania:

28 sierpnia 2018 r.

Ilustracja na okładce:

Projekt typograficzny:

Jacek Łukawski

ISBN epub:

978-83-66058-05-7

ISBN mobi:

978-83-66058-06-4

ISBN PDF:

978-83-66058-06-4

Księga końca:

 • Zaginięcie Benedicta Constantine'a (premierowe!)
 • Kołysanki dla umarłych
 • Zły szeląg
 • Pielgrzymka
 • Pojedynek

Księga magii:

 • Bociani zagon
 • Opowieść, którą znam tylko ja
 • Farid Tkacz i latający dywan
 • Zabijając ptaki

Księga strachu:

 • Koszmar z Yelland
 • Białe piekło
 • Pudełko pełne cudów
 • Ostatni śnieg w roku

Wszystkie prezentowane w zbiorze utwory zdradzają duży talent pisarza i jego nieprzeciętną wyobraźnię. Często zaskakują niebanalnym rozwojem akcji i niespodziewanym zakończeniem. Opowieści niesamowite wzruszają, bawią i skłaniają do refleksji, a ich różnorodność sprawia, że każdy czytelnik odnajdzie w nich coś dla siebie.

— Justyna Techmańska

Opowieści niesamowite to przede wszystkim zbiór bardzo różnorodnych i, w gruncie rzeczy, równych opowiadań, które w żadnym wypadku nie nudzą, a niejednokrotnie potrafią zmusić do głębszych refleksji. Antologia nie jest bardzo obszerna, lecz może skutecznie wypełnić dobrą lekturą przynajmniej 2-3 długie, jesienne wieczory

— Enklawa Network

Tym tomem autor pokazał również swoją wszechstronność. Niezależnie od tego, czy akcja opowiadania toczy się współcześnie, w odległej przyszłości, w magicznej Europie XIX wieku, czy w Dalekowschodnim królestwie V wieku – tworzy dokładnie taki klimat, jaki powinno mieć dobre opowiadanie na dany temat. Zmienia sposób narracji, kreuje soczyste postacie, nadaje odpowiednie znaczenia, buduje klimat od pierwszego słowa.

— Joanna (Niedopisanie)

Opowieści niesamowite mają w sobie doprawdy dużo niesamowitości. Nieliczne korektorskie czy edytorskie błędy w żaden sposób nie niszczą magii tych opowieści. Dlaczego zbiór został przeze mnie nazwany perełką? Ponieważ w unikalny sposób łączy w sobie cechy literatury stricte rozrywkowej z bardzo pobudzającymi refleksjami – tak o człowieku, jak i o środowisku, w którym przychodzi mu żyć. Doskonała literatura, dzięki której na nowo można odkryć piękno opowiadania historii.

— Marcin Waincentel, Paradoks.net