Autorzy antologii Fantazmaty. Tom II

Dagmara Adwentowska

Dagmara Adwentowska

Urodzona w 1981 r. Z wykształcenia kulturoznawca i dziennikarz. Pracuje jako redaktorka w czasopiśmie zielarskim. Członek redakcji Okolicy Strachu i Magazynu Histeria. Publikowała opowiadania w zbiorach: Teorie spisków, Krwawnik 2, Echo zgasłego świata, Krew zapomnianych bogów, Na nocnej zmianie, Zapomniane historie, Słowiańskie koszmary, Jakie czasy, taki diabeł, Maszyna. Miłośniczka rzeki Odry i kajakarstwa.

Wojciech Boratyński

Wojciech Boratyński

Urodził się w Warszawie i tam też spędził większość swojego życia, znajdując czas na roczny pobyt w Lublinie. W życiu zajmował się wieloma rzeczami, od pracy fizycznej i handlu poprzez poligrafię, aż po administrację IT. Ostatecznie jednak został dziennikarzem, pracując w telewizji, radio i gazetach. Fantastyką zainteresował się dzięki starszej siostrze. Niewinne hobby szybko zamieniło się w pasję, ale pisywał głównie do szuflady bądź na fora internetowe.
Największą inspiracją i spełnionym marzeniem jest dla niego jego małżonka, a największą dumą warszawski Grochów, na którym się wychował i na którym mieszka. Mówi, że Blok Ekipa to nie wymysł scenarzystów, a reportaż z życia na tej dzielnicy.

Rafał Cuprjak

Rafał Cuprjak

Urodzony w tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym siódmym roku, rodowity częstochowianin, absolwent Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Autor wydanej w 2015 roku powieści Po drugiej stronie. W marcu 2018 roku nakładem wydawnictwa Genius Creations ukaże się jego druga powieść pt. Mamusiu, przecież byłam grzeczna.

Sylwia Finklińska

Sylwia Finklińska

Mózg, od dzieciństwa karmiony fantastyką ze stopniowo rosnącą domieszką tekstów popularnonaukowych. Interesuje się różnymi dziwacznymi dziedzinami, przechowuje w pamięci tysiące dowcipów. Daty przyjścia na świat tak bez walki nie poda. Wchodzi w skład redakcji kwartalnika Silmaris. Debiutowała w 2014 opowiadaniem Zbrodnia w antologii Toystories. Ostatnio ukazał się tekst Wymiana kulturowa w Nowej Fantastyce.

Anna Grzanek

Anna Grzanek

Rodowita, dumna ze swojego brzydkiego miasta łodzianka. Z wykształcenia geograf i zarządca nieruchomości, a na cały etat przede wszystkim szczęśliwa (choć zmęczona) matka. Kilkukrotnie nagradzana i wyróżniana w różnych konkursach literackich (m.in. trzykrotnie w Ogólnopolskim Konkursie na Opowiadanie Fantasy im. Krystyny Kwiatkowskiej). Publikowała m.in. w Esensji, Qfancie, Creatio Fantastica, Silmarisie, Białym Kruku i w Szortalu, a na papierze w Fantomie, Bramie oraz antologiach Jabłoń i inne opowiadania, Transgeniczna mandarynka, Po100słowie oraz Dreszcze. Jest aktywnym członkiem społeczności portalu fantastyka.pl jako użytkownik joseheim. Ponadto współpracuje z redakcją Smokopolitana oraz dorywczo robi korekty dla Szortalu. W wolnym czasie czyta, śpiewa i zwiedza, najchętniej ruiny zamków.

Anna Hrycyszyn

Anna Hrycyszyn

Rocznik 1978, gliwiczanka, z wykształcenia tyflopedagog. Szczur lądowy beznadziejnie zakochany w morzach, statkach i okrętach, a do tego wielbicielka rewolucji przemysłowej i architektury obronnej. Echa tych fascynacji pojawiają się w jej tekstach. Dumny członek Sekcji Literackiej Śląskiego Klubu Fantastyki. Moderator na forum Literka. Autorka powieści steampunkowej Zatopić Niezatapialną. Ma kota.

Anna Karnicka

Anna Karnicka

Rocznik 1989. Studiowała na Uniwersytecie Łódzkim. Tłumacz języka angielskiego. Pasjonatka literatury, szczególnie fantastyki, magicznego realizmu oraz powieści dla młodzieży. Debiutowała w 2016 roku powieścią Paradoks Marionetki: Sprawa Klary B., obecnie pracuje nad dalszą częścią cyklu. Współpracuje z łódzką fundacją Atelier Improwizacji. Fascynuje się miejskimi legendami i strasznymi opowieściami krążącymi po Internecie. Uwielbia podróżować, a w szczególności jeździć pociągiem. Zbiera klucze.

Tomasz Krzywik

Tomasz Krzywik

Urodzony w 1993 r. w Toronto. Miłośnik weird fiction, fantastyki i kuchni swojego brata. Zadeklarowany fan H.P. Lovecrafta. W swojej twórczości koncentruje się przede wszystkim na szeroko pojmowanym horrorze, chociaż kiedyś chciałby napisać też fantasy; współautor bardzo ciepło przyjętej antologii Słowiańskie Koszmary, publikował też w kwartalniku Okolica Strachu (1/2017) oraz w magazynie Histeria (nr. XIV i nr. XV). Związany od najmłodszych lat z forum literackim Weryfikatorium oraz wesołą społecznością Pessimus.pl. W opowiadaniach często porusza problemy konfliktu jednostki z ogromem wszechświata, niemożliwości poznania jego prawdziwej istoty, a całości stara się nadać melancholijny wydźwięk przemijającego czasu. Sama radość.

Artur Laisen

Artur Laisen

Kielczanin z urodzenia i z wyboru. Prywatnie pasjonat fotografii, podróży dalekowschodnich, kultury chińskiej i japońskiej oraz takiejże kuchni, ze względów praktycznych starający się aktywnie łączyć swe pasje. W poprzednim, beztroskim wcieleniu autor kilku opowiadań i laureat jednego z konkursów poetyckich. Obecnie proza-iczny, pragmatyczny i zapracowany właściciel drobnego przedsiębiorstwa, mąż swojej żony i ojciec swoich dzieci.

Miłośnik fantastyki od zawsze, wychowany na Lemie i Zajdlu. Po przejściu smugi cienia koneser dobrej literatury w ogóle, o eklektycznym guście. Lista wszystkich jego literackich fascynacji byłaby zbyt długa, by zamieszczać ją w tym miejscu, od dłuższego czasu na topie utrzymują się jednak zwłaszcza Haruki Murakami, Richard Morgan, Yasutaka Tsutsui, Jose Carlos Somoza, Miyuki Miyabe oraz Aleksander Kościów.

Laureat konkursu na opowiadanie SF Wydawnictwa Paperback (Trzy spotkania Księdza Marka z demonem, opublikowane w antologii Science Fiction po polsku). Na jego obecną bibliografię składają się też thriller metafizyczny CK Monogatari oraz opowiadania Pocałunek Królowej Piasku i Pieśń Żywiołów, zamieszczone w antologii Geniusze fantastyki.

Od pewnego czasu z uporem godnym lepszej sprawy konstruuje własne uniwersum fantasy – Świat Błękitu. To tam właśnie umieszczona została akcja sagi Teraia (jak dotąd ukazał się jej pierwszy tom, Studnia Zagubionych Aniołów) jak również opowiadań Sto lat w słońcu (Esensja 10/2016), Chłopiec i wiedźma (Nowa Fantastyka 4/2017) oraz Wyprawa Koj Choruna (Fantastyka Wydanie Specjalne 4/2017).

Ciemność i lustro, napisane specjalnie do antologii, również rozgrywa się w tym świecie. Stanowi jedno z czterech opowiadań o Kali i Nezamim, będących swoistym prequelem do Teraii. Do powyższego cyklu należą również mikropowieści Dziedzictwo (FWS 3/2018) oraz Dług (najprawdopodobniej ukaże się w 2019 r. w autorskim zbiorze Okruch Słońca również w ramach projektu Fantazmaty.

Autor zaprasza do pobrania darmowych tekstów ze swojego bloga: https://arturlaisen.blogspot.com/.

Filip Laskowski

Filip Laskowski

Rocznik 1977, pracownik korporacji, od kilku lat szczęśliwy mąż i tata. Kibicuje klubowi piłkarskiemu Valencia CF, lubi filmy ery VHS, zapach starych książek i smak kawy. Forum literackie Weryfikatorium.pl traktuje jak swój drugi dom. Bardzo ceni sobie zaangażowanie i pracowitość, dlatego każdy rozpoczęty projekt stara się doprowadzić do końca.

Jego opowiadania zaplątały się w antologiach: I żywy stąd nie wyjdzie nikt, Ostatni dzień pary, Dobro złem czyń, W ruinie, Ostatni dzień pary II. Żeby nie popaść w rutynę, przyjemność pisania opowiadań dozuje sobie z umiarem. Dlatego w wolnych chwilach trochę pisze, a trochę nie.

Daniel Nogal

Daniel Nogal

Częstochowianin, rocznik orwellowski. Dziennikarz z zawodu, podróżnik z zamiłowania (szczególnie z zamiłowania do Azji, co da się dostrzec w jego książkach), a z wykształcenia politolog (co również można dostrzec). Kiedyś ćwiczył japońskie sztuki walki, ostatnio woli renesansowe tańce.

Autor Malajskiego Excalibura i Betelowej rebelii. Akcja opowiadania Nedd, napisanego do Fantazmatów, rozgrywa się w świecie tej drugiej powieści.

Maciej Oleszek

Maciej Oleszek

Gdy przyszedł na świat, po ulicach wciąż jeździły czołgi, sklepowe półki obstawiał samotny ocet, a dzieci bały się o teleranek. Do dziś nie wyleczył się z pesymizmu. Ukończył studia na kierunku filozofia przyrody nieożywionej i, wbrew wszelkim plotkom, nie rozmawia z kamieniami. Na pewnym nudnym wykładzie wydębił od kolegi Podpalaczkę Kinga i tak zaczęła się przygoda z czytaniem i późniejsze próby pisania. Z braku etatów w zawodzie zajmował się niemal wszystkim, aż osiadł w laboratorium badania pisma i dokumentów, został przebiegłym biegłym i siedzi tam do dziś. W wolnej chwili czyta, ogląda i nieśmiało pisze fantastykę wszelaką, z naciskiem na SF i steampunk. Debiutował w antologii Dobro złem czyń i jeszcze wszystko przed nim. Inspiracji szuka w albumach Mike'a Oldfielda, muzyce syntezatorowej i w kolejnych słoikach miodu. Miłośnik spokoju i domowych pieleszy.

Michał Studniarek

Michał Studniarek

Urodzony w 1976 roku, mieszka w Warszawie. Absolwent historii na UW. Pisaniem zajął się na studiach, kiedy trafił na reaktywację warsztatów Klubu Tfurców. Miłośnik RPG i komiksów, współpracował z Magią i Mieczem (jest współautorem systemu Wiedźmin: Gra Wyobraźni) oraz miesięcznikiem Fenix. Obecnie bierze udział w kolejnej edycji warsztatów i pracuje nad kolejną powieścią.

Debiutował opowiadaniem Ciche miejsce dla Alex (Legenda 1/98). W antologii Klubu Twórców Robimy rewolucję (Prószyński i S-ka, 2000) pojawiło się jego opowiadanie Gucio. Publikował też na łamach Clicka – Fantasy opowiadania z cyklu Necropolice i w Science Fiction. W 2004 roku ukazała się jego pierwsza powieść Herbata z kwiatem paproci (Runa).W roku 2011 opowiadanie Czas nie czeka na nikogo zostało opublikowane w japońskiej antologii fantastyki krajów wschodnioeuropejskich, Jikan wa daremo matte kurenai, wydanej przez wydawnictwo Tokyo Sogensha.

Łukasz Trykowski

Łukasz Trykowski

Wrocławianin, rocznik 1979. Zawodowo wykorzystuje informatykę w bankowości. Prywatnie fanatyk Gwiezdnych Wojen, które są jego przekrojową pasją, łącząca film, fantastykę i podróżowanie. Od lat związany z Bastionem Polskich Fanów Star Wars (https://www.star-wars.pl). Z żoną prowadzi też bloga Filmowe Szlaki (https://www.filmowe-szlaki.pl). Ze zwierząt lubi gady, więc ma żółwia.

Literacko debiutował w antologii konkursowej Dobro złem czyń wydawnictwa Genius Creations, gdzie zajął trzecie miejsce. Dobra passa konkursowa zaowocowała wyróżnieniem w antologii Poznań Fantastyczny. Droga wolna. Zaś opowiadanie w tych samych (sur-)realiach, co to poznańskie, pojawiło się w Świcie ebooków. Kto wie, może wyjdzie z tego coś więcej.

Maria Zdybska

Maria Zdybska

Pochodzi z magicznego świętokrzyskiego, mieszka w zaczarowanym Krakowie, ale w jej żyłach zamiast krwi płynie morska woda. Pisze fantastykę inspirowaną przede wszystkim wiedzą o mitologicznych symbolach i wzajemnym przenikaniu się motywów wspólnych dla różnych kultur. Pasjonuje się windsurfingiem, muzyką alternatywną, filmowaniem i podróżami – im dalej na północ tym lepiej. W 2017 r. debiutowała w wydawnictwie Genius Creations powieścią fantasy Wyspa mgieł otwierającą trylogię Krucze serce.

Zwycięzcy konkursu

Marcin Moń

Marcin Moń

Miejsce VIII

Z wykształcenia lingwista, z zawodu tłumacz, od kilku lat zajmujący się głównie przekładem literatury fantastycznej.

W 2009 roku debiutował opowiadaniem Drugi głos w Magazynie Fantastycznym. Swoje opowiadania publikował również w: Creatio Fantastica, Qfancie, Smokopolitanie, Silmarisie oraz Szortalu na Wynos.

Jako osoba dotknięta syndromem kreatywności kompulsywnej, próbował swoich sił w niemal każdej formie sztuki, z jaką się zetknął. Choć literatura towarzyszyła mu niemal od zawsze, eksperymentował też (z różnym skutkiem) z kręceniem filmów, scenariopisarstwem, rysunkiem, grafiką komputerową, sztuką fraktalną oraz tworzeniem muzyki. Twórca projektu muzycznego Angular Dreams, ma na koncie dwa albumy z nurtu dark ambient.

Maciej Musialik

Maciej Musialik

Miejsce VIII

Z wykształcenia ekonomista i filolog. Przygodę z pisaniem zaczynał od recenzji filmowych, ale w końcu zatęsknił za dialogami i przerzucił się na prozę. Na papierze zadebiutował w 2008 roku w magazynie Science Fiction Fantasy i Horror. Publikował również w Nowej Fantastyce, Magazynie Fantastycznym, a także na łamach Esensji, Fahrenheita i Creatio Fantastica. Autor zbiorów opowiadań Zanieśmy im naszą wojnę oraz Żyć i umrzeć w Nowej Moskwie.

Michał Sobociński

Michał Sobociński

Miejsce X

Ancymon urodzony w 1990 roku w Nowej Soli. Nauczyciel historii, amatorski muzyk, narzekający na brak ciągłości grania w jego drużynie RPG. Homo Scriptor: pisze opowiadania, pisze wierze, pisze teksty piosenek. Za gatunkową żonę uznaje medieval fantasy, za kochankę klimaty postapokaliptyczne. Kompletnie nie potrafi rysować

Magdalena Świerczek-Gryboś

Magdalena Świerczek-Gryboś

Miejsce VII

Urodzona w 1990 roku. Podwójny licencjat, podwójny magister i doktorantka filozofii. Na konferencjach naukowych mówi tylko o fantastyce. Współtworzy portal fantastyka.pl jako Naz. Sporadycznie publikuje artykuły publicystyczne (Nowa Fantastyka, Smokopolitan) i naukowe. Nagradzana w konkursach poetyckich (m.in. nagroda pierwszego stopnia Turnieju Jednego Wiersza O Laur Jubilata 2009, wygrana w konkursie Stella Polaris 2014) oraz prozatorskich (m.in. drugie miejsce w konkursie Świetlne Pióro 2014, publikacja w antologii na dziesięciolecie Creatio Fantastica). Czeka na swój pełnoprawny debiut w wydawnictwie SQN, w marcu tego roku zadebiutowała opowiadaniem w Nowej Fantastyce. Odpowiedzialna za konkurs Jestem legendą. Nałogowo uprawia urbex, leczy weltschmerz okładami z kotów oraz strofuje męża, żeby oddał pada.

Natalia Wójcik

Natalia Wójcik

Miejsce VI

Rocznik 2002. Mieszka w niewielkiej wsi pod Warszawą. W przyszłości chce zostać weterynarzem. W wolnym czasie rysuje, gra na skrzypcach i pianinie (najchętniej soundtracki), gra w gry wideo, przegląda wszelkiej maści bestiariusze, słucha szant, a także pisze i czyta fantasy oraz thrillery. Gdy szuka „czegoś lżejszego”, zazwyczaj sięga albo po Terry’ego Pratchett’a, albo Stephena Kinga. Zapalona fanka Wiedźmina i kryptozoologii. Kociara, ma własny świat, do którego ucieka w każdej wolnej chwili. Fascynuje ją medycyna i temat życia pozaziemskiego oraz „życia po życiu”. Cyniczna, nie lubi działania pod dyktando, braku koncyliacyjności, koloru różowego i krokietów.