Autorzy antologii Fantazmaty. Tom I

Piotr Borlik

Piotr Borlik

Pisarz, redaktor. Podróże po całej Polsce w trakcie wykonywania zawodu trenera i szkoleniowca umożliwiły mu rozwijanie literackich pasji, dzięki czemu debiutował opowiadaniem Matko moja!, nagrodzonym tytułem Opowiadania Miesiąca w czasopiśmie Chimera. Od tamtego czasu uzyskał na koncie zdecydowanie więcej publikacji, także w antologiach (między innymi pod jego redakcją). W październiku 2017 nakładem wydawnictwa Videograf ukazała się jego debiutancka powieść Teatr lalek. W tym samym wydawnictwie w roku 2018 ukaże się jego druga powieść grozy zatytułowana Samobójcy nie idą do nieba. Najczęściej można spotkać go zaczytanego w powieściach grozy, choć jak sam wspomina, ceni każdy rodzaj literatury, zwracając szczególną uwagę na polskich autorów. Prywatnie jest mistrzem Holandii oraz zajął trzecie miejsce w otwartych mistrzostwach Czech w grach logicznych. Pełna lista publikacji oraz więcej szczegółów dostępne na stronie: www.piotrborlik.pl

Wojciech Gunia

Wojciech Gunia

Urodzony w 1983 w Nowym Sączu, absolwent Wydziału Polonistyki UJ. Prozaik, okazjonalnie publicysta i tłumacz. Debiutował w 2013 roku w antologii Po drugiej stronie. Weird fiction po polsku. Rok później ukazał się jego pełny zbiór opowiadań Powrót, uznany przez wielu czytelników i krytykę za jedną z najoryginalniejszych i najlepszych książek polskiej literatury grozy ostatnich lat. W 2016 roku ukazała się jego świetnie przyjęta powieść Nie ma wędrowca, która otrzymała Nagrodę im. Stefana Grabińskiego dla najlepszego polskiego horroru 2016 roku. Jego trzecia książka, Miasto i rzeka, ukaże się pod koniec 2017 r. W swojej twórczości unika rekwizytów typowych dla współczesnego horroru, skupiając się na sugestywnym odmalowaniu psychiki bohaterów, udręczonych bezsilnością wobec świata – niezrozumiałego, absurdalnego, przepełnionego okrucieństwem i obciążonego przemijalnością. Jako tłumacz i publicysta Wojciech Gunia przybliża polskim czytelnikom twórczość Thomasa Ligottiego, którego uważa za jednego ze swoich literackich mistrzów. Prowadzi popularny wśród zadeklarowanych pesymistów blog Labirynt z liści (https://labiryntzlisci.blogspot.com), poświęcony ciemnym pograniczom literatury, filozofii i psychologii. Publikował w magazynach Trans/wizje, Nowa Fantastyka, Histeria i OkoLica Strachu.

Agnieszka Hałas

Agnieszka Hałas

Rocznik 1980, z wykształcenia doktor nauk biologicznych, aktualnie tłumaczka i autorka fantastyki. W dorobku ma ponad dwadzieścia opowiadań opublikowanych w czasopismach i antologiach, zbiory opowiadań Między otchłanią a morzem (2004) i Po stronie mroku (2012), trzytomowy cykl dark fantasy Teatr węży oraz powieść Olga i osty (2016). Laureatka I miejsca w konkursie literackim Horyzonty Wyobraźni (2010). Od 2011 r. kieruje działem literackim magazynu internetowego Esensja. Nominowana do nagród: Nautilus (2003), Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego (2017) i dwukrotnie do Śląkfy w kategorii Twórca Roku (2013, 2016). Kocha góry i koty.

Ahsan Ridha Hassan

Ahsan Ridha Hassan

Rocznik 1988. Pisarz młodego pokolenia, Polak o irackich korzeniach. Tym, co scala jego pisanie jest dystans, ironia i czułość wobec bohaterów, którą przypomina twórczość Etgara Kereta czy Kurta Vonneguta. Absolwent Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO, ukończył go z wyróżnieniem. Z wykształcenia prawnik. Mieszka w Krakowie. Kota posiada.

Dawid Kain

Dawid Kain

Prozaik, scenarzysta, okazjonalnie tłumacz i redaktor. Autor sześciu powieści: prawy, lewy, złamany (2007), Gęba w niebie (2010), Za pięć rewolta (2011), Punkt wyjścia (2012), Kotku, jestem w ogniu (2014) oraz Fobia (2016). Tłumaczony na czeski i angielski, publikowany w licznych pismach oraz antologiach krajowych i zagranicznych. Pisze także do gier video, zaczął od nominowanego do Paszportu Polityki Get Even, potem tłumaczył Observera, a obecnie tworzy podstawy fabularne psychologicznego thrillera The Beast Inside.

Magdalena Kucenty

Magdalena Kucenty

Autorka trzykrotnie nominowana do Nagrody im. Janusza Zajdla – wpierw za swój debiut, czyli opowiadanie Koziorożec i Smok (Smokopolitan 3/2015), później za kontynuację pod tytułem Paradoks Bliźniąt. Jej teksty ukazywały się również na łamach Nowej Fantastyki (2/2017, 6/2017 i 3/2018), Fantomu (4/2017), a także w antologiach Echo zgasłego świata oraz Dobro złem czyń. Ukończyła telekomunikację, na co dzień pracuje w branży IT. Uwielbia pisać, byleby nie o sobie.

Kazimierz Kyrcz Jr

Kazimierz Kyrcz Jr

fot. Urząd Fotografii

Jest współautorem pięciu zbiorów opowiadań i czterech powieści. Samodzielnie opublikował zbiory opowiadań Femme fatalne i Okruchy mroku, a także powieści Podwójna pętla i najnowszą, która niedawno weszła na księgarskie półki, czyli Dziewczyny, które miał na myśli. Jego utwory były tłumaczone na język angielski, rosyjski, czeski i słowacki. Filolog rosyjski, tłumacz. Oficer policji z ponad dwudziestoletnim stażem oraz kurator społeczny. Prywatnie – mąż i oczywiście podwójny – tata.

Jacek Łukawski

Jacek Łukawski

W 2016 rozpoczął swoją średniowieczną przygodę z Krainą Martwej Ziemi. Dwa pierwsze tomy: Krew i stal oraz Grom i szkwał spotkały się z ogromnym entuzjazmem czytelników. W tym roku ukazała się ostatnia część trylogii, Pieśń i krzyk, która jest epickim zwiększeniem serii.

Paweł Majka

Paweł Majka

fot. KUKLOK

Urodzony w 1972 roku w Krakowie polski autor opowiadań i powieści fantastycznych. Pierwsze opowiadanie wydano mu drukiem w 1987 roku, w nagrodę za zajęcie 3 miejsca w konkursie Złotej Ostrogi organizowanym co roku przez Świat Młodych. Następne opowiadanie opublikował dopiero w roku 2006. Pracował w lokalnych mediach – prasie i rozgłośniach radiowych, później w jednej z ogólnopolskich telewizji. Współpracował z Czasem Fantastyki i internetowym magazynem Creatio Fantastica. Obecnie współpracuje ze Smokopolitanem oraz blogiem poświęconym grom video GIKZ.pl. Opowiadania publikował w Nowej Fantastyce, SFHiF, F&SF Edycja Polska oraz antologiach wydawnictw Powergraph, Fabryka Słów, Genius Creations. Jest autorem powieści: Pokój Światów (nominacja do Nagrody in. Janusza A. Zajdla w roku 2015, oraz Nagroda im. Jerzego Żuławskiego 2015), Dzielnica Obiecana, Niebiańskie Pastwiska (nominowana do nagrody Zajdla, Nagroda im. Jerzego Żuławskiego 2015), Człowiek Obiecany, Berserk, Wojny Przestrzeni.

Marcin Rusnak

Marcin Rusnak

Wrocławianin, rocznik 1984. Z wykształcenia anglista i doktor literaturoznawstwa, z zamiłowania pisarz i muzyk. Fan Neila Gaimana, Jima Jarmuscha, ostrego rocka i czeskiego piwa. Publikował w Nowej Fantastyce, SFFiH, Coś na progu. Jego opowiadania wygrywały w licznych konkursach literackich (m.in. Horyzonty Wyobraźni 2009, Świetlne Pióro 2011). W styczniu 2013 ukazało się jego steampunkowe fantasy pt. Czas ognia, czas krwi, natomiast we wrześniu tego samego roku opublikował Opowieści niesamowite – zbiór opowiadań w formie darmowego ebooka. Prywatnie szczęśliwy mąż i dumny ojciec.

Agnieszka Sudomir

Agnieszka Sudomir

Urodziła się za późno, żeby usłyszeć Morrisona na żywo. Wychowana przez Łódź, przygarnięta przez Warszawę. Miasto to jej naturalne środowisko. Nałogowo słucha muzyki. Czasem ludzi. Publikowała wiersze i artykuły w czasopismach Topos oraz Fraza. Autorka dwóch tomów poetyckich (Albo krzycz, Hiszpańskie koronki – pod nazwiskiem: Jabłońska), a także powieści kryminalnej Miasto Obiecane: Faza REM. W 2018 roku nakładem wydawnictwa Genius Creations ukażą się jej teksty SF: Szablon, Sekunda do północy (wyróżnienie w konkursie literackim Ten pierwszy raz) oraz druga część Miasta Obiecanego.

Anna Szumacher

Anna Szumacher

Archeolog z wykształcenia, dziennikarz z zawodu. Debiutowała w magazynie Fahrenheit w 2010 roku. Jej teksty pojawiały się m. in. w Esensji, Creatio Fantastica, Silmarisie i Szortalu. W silmaris.pl pełni funkcję szefowej działu publicystyki. Kilkakrotnie wyróżniona w konkursie Świetlnego Pióra. Dumna matka tytułowego opowiadania w antologii Na nocnej zmianie z Fabryki Słów. W tym roku jej teksty pojawiły się m. in w Fantomie i Świcie ebooków. Również w 2017 nominowana dwukrotnie do nagrody im. Janusza A. Zajdla. Obecnie zmaga się z większą formą.

Alicja Tempłowicz

Alicja Tempłowicz

fot. Marszowickie pola

Naznaczony rocznik 1989, właściciel portalu dla piszących Literka.info. Przecinkolog z wykształcenia i powołania. Poznaniara pełną gębą, choć obecnie w stałym związku z Wrocławiem. Publikowała w V i VI Fantazjach Zielonogórskich, w antologii Ścieżki wyobraźni: Zabawa w Boga, parokrotnie na Szortalu i w Magazynie Histeria. Wykonała też kilka ilustracji – tu i ówdzie. Na usługach Esensji jako ucho igielne dla opowiadań oraz członek elektron Sekcji Literackiej ŚKF. Autorka artykułów zahaczających tematyką o językoznawstwo diachroniczne, demonologię ludową i wierzenia słowiańskie. Filker, wielbicielka akwareli, tuszu i kawy w kilku wydaniach – w tym jako materiału malarskiego.

Andrzej W. Sawicki

Andrzej W. Sawicki

Imaginujcie sobie, że opublikowałem już kilkadziesiąt opowiadań i kilkanaście powieści, z czego coś koło pięciu zaliczanych do fantastyki, poza tym napisałem scenariusze do kilku słuchowisk. Sporą część z tego wszystkiego firmowałem kobiecym pseudonimem. Wymyśliłem bowiem sobie, że jestem autorką literatury kobiecej. Prężnie działam na tym polu, choć nie napisałam jeszcze ani jednego romansu. Coraz częściej zastanawiamy się kim jesteśmy, Andrzejem, czy Weroniką. Może tak naprawdę jest zupełnie odwrotnie i to Andrzej nie istnieje, a jest jedynie pseudonimem pewnej pani na co dzień piszącej obyczajówki? Lepiej w to nie wnikać. W Fantazmatach wracam opowiadaniem do świata, od którego zaczynałem pisanie fantastyki i który porzuciłem dziesięć lat temu. Znów zaglądam do wnętrza Czarnego Słońca, kosmicznej anomalii stworzonej przez obcych i eksplorowanej przez ludzi.

Istvan Vizvary

Istvan Vizvary

Urodzony w 1975, matematyk i programista. Łodzianin. Autor opowiadań publikowanych w Nowej Fantastyce, Science Fiction, Fantasy i Horror i antologiach, m.in. Science fiction po polsku" i Dobro złem czyń. Tworzy również krótsze formy: stusłówka i limeryki. W 2017 opublikował powieść SF pt. Vivo.

Michał J. Walczak

Michał J. Walczak

Urodzony w 1986 roku w Wadowicach, obecnie mieszka w Krakowie. Z wykształcenia nauczyciel języka angielskiego. W wolnych chwilach muzyk i tekściarz zespołu Voodoo Seeds oraz członek grupy filmowej Attic Film Production. W 2014 roku debiutował opowiadaniem Śmierć po kolędzie na portalu Niedobre Literki. Tam też została opublikowana seria historii z detektorem, wykrywaczem dymu w roli głównej. Od pewnego czasu ściśle współpracuje z Kazimierzem Kyrczem Jr, czego efektem są liczne opowiadania opublikowane m.in. w antologiach: City3, Maszyna – Antologia Horroru Industrialnego, 2017. Antologia współczesnych polskich opowiadań oraz Zwierzozwierz – Charytatywna antologia o zwierzętach, jak i czasopismach, takich jak Pocisk, Fantom czy EleWator.

Zwycięzcy konkursu

Kamila Dankowska

Kamila Dankowska

I miejsce

Pisze, czyta, grafikuje, składa książki i rysuje. Rocznik 1987, absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz wzornictwa przemysłowego na wrocławskiej ASP. Razem z Marcinem Gajosińskim od 4 lat prowadzi studio graficzne This Way Design, gdzie zajmuje się projektowaniem komunikacji wizualnej firm, publikacji i materiałów szkoleniowych. Wielbicielka kapeluszy, gatunkowego papieru i kuchni japońskiej. W chwilach wolnych pisze, rysuje i gra w RPG z grupą znajomych. Jeśli kiedyś zniknie, to znaczy, że nie udało jej się uciec z kolejnego escape roomu.

Piotr Gruchalski

Piotr Gruchalski

III miejsce

Student Politechniki Śląskiej, marzy mu się tytuł magistra robotyki. Urodzony w roku 1997, już dawno zaczytał na śmierć wszystkie książki J.R.R. Tolkiena i Stephena Kinga. Fan wszelakiej muzyki elektronicznej. Pisze prozę – mniej lub bardziej dojrzałą – odkąd jest w stanie utrzymać w ręce długopis, a szczególnie od odkrycia portalu Nowa Fantastyka. Zajął trzecie miejsce w konkursie Fantazmaty, w co do dzisiaj nie może uwierzyć, i dzięki temu został zaliczony w poczet autorów, których teksty znalazły się w antologii. I bardzo chętnie napisałby tu coś jeszcze o swoich publikacjach, wydanych powieściach i sukcesach literackich, ale na razie są one tylko odległą, hipotetyczną przyszłością.

Alicja Janusz

Alicja Janusz

V miejsce

Absolwentka lingwistyki stosowanej UMCS, z zawodu tłumacz, z zamiłowania lutnistka i rekonstruktor historyczny. Debiutowała w 2016 opowiadaniem Tarantela dla głupców, które ukazało się w antologii Na nocnej zmianie. Rok później Wydawnictwo Adam Marszałek opublikowało jej samodzielną książkę, Ballady ze spalonego traktu. Obecnie mieszka w Lublinie, gdzie studiuje filologię niderlandzką na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Tomasz Przyłucki

Tomasz Przyłucki

III miejsce

Urodzony w 1991 r., literacko debiutował w 2015 r., twórca opowiadań i publicystyki drukowanych w kilkudziesięciu czasopismach i antologiach, m.in. Metro 2033. Szepty zgładzonych i Echo zgasłego świata, Na nocnej zmianie, Smokopolitan, Okolica Strachu. Od 2017 r. stały współpracownik działu publicystycznego Nowej Fantastyki. Aktywny zawodowo psycholog dziecięcy. Wielbiciel teatru.

Krzysztof Rewiuk

Krzysztof Rewiuk

II miejsce

Fantasta z odzysku. Do pisania wrócił dzięki kryzysowi wieku średniego i portalowi NF. Znany w niektórych kręgach jako cobold. Publikował w Świecie Młodych (!), Silmarisie i Nowej Fantastyce. Poza pisaniem interesuje się malarstwem hiszpańskiego baroku i migotaniem przedsionków. Nie lubi śledzi.