Konkurs literacki Technofobie (zakończony)
Czwarty konkurs Fantazmatów
Słowem wstępu
Fantazmaty mają jedną niezaprzeczalną zaletę nad tradycyjnymi wydawnictwami: nie musimy interesować się rachunkiem ekonomicznym naszych przedsięwzięć. Oznacza to, że mamy pełną dowolność w wybieraniu motywów przewodnich i haseł w naszych konkursach i antologiach.
Tym razem postanowiliśmy połączyć dwa (a nawet trzy) dość niszowe gatunki w polskiej fantastyce. Stawiamy poprzeczkę bardzo wysoko, bo wyzwaniem będzie nie tylko stworzenie świetnej historii, ale też… odrobina researchu.
Zapraszamy do Technofobii, czyli konkursu, w którym pragniemy zebrać miks science fiction z grozą i/lub horrorem!
Motyw przewodni
Interpretację hasła konkursu – Technofobie – ponownie pozostawiamy wam. Jednak nie może być ona dowolnie szeroka. Oczywiście nie należy rozumieć naszego hasła jako obawy przed muzyką techno (niezależnie od upodobań muzycznych ;)). Nie chcielibyśmy też, żebyście koncentrowali się wyłącznie na dystopiach, a więc dosłownej interpretacji (nie jest to zabronione, jeśli zadbacie o odpowiednie tło). Jakich tekstów oczekujemy? Sprawdźcie zakładkę poniżej!
PS. Pamiętajcie, że bardziej zależy nam na science niż na fiction.
O co chodzi z motywem naukowym?
Jak wspomniano wyżej, zależy nam, by pierwiastek naukowy w tekstach był faktycznie obecny. Prosimy tym samym o poważne przyłożenie się do “części technologicznej” – nie będziemy przychylnie patrzeć na opowiadania, które zostaną oparte o założenie “bo to fajnie wygląda, więc pewnie jest możliwe”. Współczesna nauka dostarcza dosłownie tony materiałów, które można wykorzystać w różny sposób. Sugerujemy zajrzeć do źródeł, zapytać Google, a nawet znajomych, którzy zajmują się np. naukami ścisłymi.
PS. W miarę możliwości sugerujemy zadbanie o nieco większą oryginalność niż wariacje Matrixa czy łamanie zabezpieczeń w wirtualnej rzeczywistości.
Pomoce naukowe
Poniżej prezentujemy listę serwisów, gdzie można szukać inspiracji (postaraliśmy się je zweryfikować). To tylko wskazówka, sugerujemy jednak, by dokładnie sprawdzić rzetelność informacji, z których korzystacie.
Pomocne serwisy
- BBC
- Nauka w Polsce
- Jak będzie w kosmosie?
- Puls Kosmosu
- Interesting Engineering
- Kwantowo
- Kopalnia wiedzy
- Science News
- Żyjemy w przyszłości
- Genetics in Life Science
- Hacker News
- Dziennik naukowy
- Niebezpiecznik
- Polska Antropologia Fizyczna
- Hackaday
- Patolodzy na klatce
- SciFun
- Uwaga Naukowy Bełkot
- E-biotechnologia
- Węglowy Szowinista
Warte uwagi dziedziny nauki
- biotechnologia
- fizyka (eksperymentalna, geofizyka, biofizyka)
- mechatronika
- mechanika i budowa maszyn
- genetyka
- inżynieria tkankowa, biomateriały
- inżynieria materiałowa
- astronautyka
- alternatywne źródła energii
- neurobiologia
- cybernetyka
- matematyka
- elektronika
- elektrotechnika
- telekomunikacja
1. Postanowienia ogólne
- Organizatorem konkursu jest Dawid Wiktorski, pomysłodawca i redaktor prowadzący projektu Fantazmaty.
- Uczestnikiem konkursu może zostać każda osoba posiadająca obywatelstwo polskie oraz pełnię praw obywatelskich.
- Do konkursu mogą zostać zgłoszone utwory wyłącznie wolne od wad prawnych, do których uczestnik posiada pełnię praw autorskich i majątkowych. Tekst nie może być wcześniej lub później (po zgłoszeniu do konkursu) publikowany (także we fragmentach) w jakiejkolwiek formie, włączając w to publikację w sieci, lub zgłoszony do innego konkursu.
- Decyzje osób odpowiedzialnych za przebieg konkursu są niepodważalne i ostateczne.
2. Warunki uczestnictwa
- Do konkursu można zgłaszać utwory beletrystyczne utrzymane w konwencji horroru i/lub grozy, która ściśle łączy się z tematem technologii i/lub alternatywnego rozwoju nauk ścisłych. W przypadku technologii rozumiemy wszystkie pomysły, które można zakwalifikować do grupy science fiction z naciskiem na naukową część pomysłu.
- Utwór może liczyć sobie maksymalnie 60 000 znaków ze spacjami. Objętość ta dotyczy samego tekstu – tytuł oraz informacje o technologii nie będą liczone.
- Autor może nadesłać tylko jeden utwór na konkurs. Dopuszczone jest nadesłanie pracy napisanej w duecie.
- Utwór musi być napisany z poszanowaniem zasad języka polskiego. Teksty rażąco złe pod kątem językowym, gramatycznym i stylistycznym nie będą oceniane.
- Dane uczestników konkursu są wyłącznie do wglądu organizatora i nie zostaną użyte do oznaczenia utworu na stronie. Utwory bez tych danych NIE będą przyjmowane.
- Utwór należy przesłać przy wykorzystaniu formularza dostępnego na niniejszej stronie, wypełniając wszystkie wymagane rubryki i pola.
3. Terminy
- Utwory będą przyjmowane w terminie od 17.04 do 14.07.2019 r. do godziny 23:59.
- Najdalej do 01.09.2019 r. z nadesłanych utworów redaktorzy Fantazmatów wyłonią najlepsze prace, które przesłane zostaną drogą mailową do oceny jurorom. Prace nie będą oceniane przez członków ekipy Fantazmatów, którzy zadeklarują wcześniejszy udział w konkursie.
- Finałowe utwory zostaną wybrane przez jurorów do dnia 01.12.2019 r.
- Wyniki zostaną ogłoszone do dnia 01.01.2020 r. na stronie Fantazmatów.
- Wszystkie powyższe terminy mogą ulec zmianie. Organizator zobowiązuje się powiadomić uczestników konkursu drogą mailową o każdej zmianie wspomnianych wyżej terminów. Stosowna informacja zostanie także opublikowana na stronie projektu.
4. Ocena utworów
- Utwory będą oceniane w dwóch etapach. Pierwszy z nich będzie polegał na wyłonieniu najlepszych tekstów z nadesłanych, w celu zaprezentowaniach ich jurorom.
- W I etapie utwory będą oceniane przez redaktorów projektu. Każdy tekst może uzyskać maksymalnie 10 punktów w każdej z trzech kategorii: fabuła [45%], oryginalność [35%] oraz styl i język [20%]. Ostateczna ocena utworu to suma wszystkich składowych po przemnożeniu ich przez wagi podane w nawiasach. W przypadku gdy tekst zostanie uznany za nie poruszający motywu przewodniego konkursu, zostanie przyznane mu 0 punktów.
- Teksty, które uzyskają w I etapie mniej niż 6,5/10 punktów, zostaną odrzucone, a ich autorzy poinformowani o tym fakcie w ciągu kilku dni od wystawienia oceny.
- Prace w I etapie będą oceniane na bieżąco, w miarę ich nadsyłania.
- W II etapie konkursu utwory zostaną ocenione przez jurorów. Każdy tekst może uzyskać maksymalnie 10 punktów w każdej z trzech kategorii: fabuła [40%], oryginalność [40%] oraz styl i język [20%].
- Każdy z jurorów może przyznać dodatkowy punkt do końcowej oceny za szczególne walory utworu. Liczba dodatkowych punktów jest nielimitowana.
- Decyzje jurorów są ostateczne i nie podlegają odwołaniom.
- Wszystkie teksty przedstawione jurorom i redaktorom zostaną zanonimizowane, tj. pozbawione danych pozwalających na identyfikację autora.
5. Wytyczne dla przesyłanych utworów
- Na konkurs przyjmowane będą wyłącznie utwory przesłane w plikach DOC oraz RTF (nie będzie możliwe wysłanie innego formatu przez formularz). Jeśli z jakiegoś powodu dotrzymanie tych warunków jest niemożliwe, prosimy o kontakt.
- Font: Times New Roman, rozmiar 12, interlinia 1,15 lub 1,5.
- Plik należy nazwać według wzoru: Nazwisko Imię Tytuł Utworu (np. Sienkiewicz Henryk W pustyni i w puszczy).
- Tekst należy wyjustować oraz ustawić w nim wcięcia akapitowe (1,25 cm).
- Tytuł należy ustawić jako formatowanie Nagłówek 1 i pokolorować na żółto (zabezpieczenie przed konkursowiczami ignorującymi regulamin ;)).
6. Nagrody
- Nagrodą w konkursie jest opublikowanie zwycięskich prac w e-antologii Technofobie, której premierę przewidujemy na połowę roku 2020.
- Przewidziane jest łącznie do pięciu zwycięskich miejsc.
- Organizator zastrzega sobie możliwość wyłonienia mniejszej lub większej liczby zwycięzców w zależności od poziomu nadesłanych prac.
7. Postanowienia końcowe
- Jurorzy i redaktorzy nie będą mieli obowiązku opiniować wszystkich tekstów, ich oceny nie zostaną też udostępnione czytelnikom, jeśli nie wyrażą oni takiej zgody.
- Przesłanie utworu na konkurs oznacza zapoznanie się z regulaminem i jego akceptację.
- Przesłanie utworu jest równoznaczne z udzieleniem zgody na przetwarzanie danych osobowych autora przez organizatora na potrzeby konkursu.
- Kwestie sporne lub nieuwzględnione w regulaminie rozstrzygane będą przez organizatora.
- W szczególnych sytuacjach organizator zastrzega sobie prawo do nie wyłonienia w konkursie żadnej zwycięskiej pracy.
- Organizator zastrzega sobie prawo do dowolnej modyfikacji regulaminu w dowolnym momencie, z zastrzeżeniem, że każda taka zmiana zostanie wyraźnie zaznaczona na stronie, a uczestnicy, którzy przesłali już opowiadanie, zostaną o niej powiadomieni.
- Wycofanie tekstu z konkursu jest możliwe w każdej chwili jego trwania.
Jury konkursu:
- Wojciech Gunia
- Marcin Knyszyński
- Paweł Mateja
- Agnieszka Michałowska
- Anna Wybraniec
- Dawid Wiktorski