Nasza historia

Na początku był chaos...

...potem w sumie też. Fantazmaty powstały w maju 2017 roku, pierwotnie jako projekt antologii o takim samym tytule. Duchowe początki projektu sięgają jeszcze dalej, bo końca roku 2015, gdy w Genius Creations zaczęła powstawać (w tajemnicy) darmowa antologia Geniusze fantastyki. Chociaż darmowe e-antologie fantastyczne nie były na naszym rynku wydawniczym nowością, to właśnie Geniusze... do tej pory dzierżą tytuł największego i najbardziej popularnego przedsięwzięcia tego typu w kraju (ponad 150 000 unikalnych pobrań).

Pierwsze bardziej długofalowe plany zakładały kontynuację projektu, jeśli pierwsze Fantazmaty okażą się sukcesem. W tamtej chwili trudno było zakładać cokolwiek więcej, ekipa odpowiedzialna za tworzenie antologii była bardzo niewielka, a autorzy nieufni w stosunku do nowego przedsięwzięcia.

Szybko okazało się, że chętnych do tworzenia takiego projektu jest znacznie więcej, tym samym... postanowiliśmy kuć żelazo, póki gorące.

Cele

które nam przyświecają

Zdobycie władzy nad świa...!

No, może nie wybiegajmy aż tak daleko w przyszłość. Od samego początku istnienia projektu przyświeca nam jeden cel: pokazywanie światu (tak, temu do zdobycia) dobrej polskiej fantastyki. Robimy to za darmo w formie, która umożliwia nam taki ruch: każdy nasz projekt priorytetowo ukazuje się w wersji elektronicznej w czterech formatach: PDF, ePub, mobi oraz RTF. Wszystkie teksty poddajemy wcześniej całemu procesowi wydawniczemu, który nie tylko nie różni się od tego znanego w tradycyjnych ("papierowych") wydawnictwach, ale jest wręcz bardziej skrupulatny i szczegółowy. Po prostu możemy sobie pozwolić na dłuższą pracę nad tekstami. Księgowi nas nie poganiają, a cyferki w Excelu nie muszą się zgadzać.

Papier? Owszem, drukujemy, ale niewielkie nakłady, które nigdy nie będą w ogólnodostępnej sprzedaży. Jeśli interesuje Was konkretna pozycja w bardziej namacalnej wersji, w zakładce Projekty znajdziecie odpowiednie zakładki nazwane Egzemplarz papierowy. To tam możecie podać dane, dzięki którym się z Wami skontaktujemy, gdy będziemy w niedługim czasie składać zamówienie w drukarni. 

Kto tu pracuje?

No, całkiem wiele osób

Oczywiście informacje na temat tego, kto tworzy Fantazmaty, znaleźć najprędzej można w zakładce Ekipa. Jeśli jednak potrzebujecie krótkiego wyjaśnienia...

Chociaż w Fantazmatach wiele osób w jakiś sposób związanych jest z rynkiem wydawniczym (redaktorzy, korektorzy, recenzenci czy studenci filologii polskiej), to wiele członków na co dzień para się dziedzinami zupełnie innymi. Wszystkich nas łączy jednak miłość (mniej lub bardziej gorąca) do fantastyki oraz poczucie satysfakcji z tego, co robimy tu na co dzień.