Nabory Fantazmatów

Lubimy dobrą fantastykę, pewnie jak większość osób, które tutaj zaglądają (bo w końcu co robilibyście na stronie projektu, który zajmuje się wydawaniem fantastyki?). Lubimy pisać, lubimy czytać, lubimy dyskutować, rozkładać na czynniki pierwsze, czasami się poznę... pokrytykować.
W tradycyjnych wydawnictwach bardzo istotnym kryterium przyjęcia do druku jest rachunek ekonomiczny. Nie oszukujmy się: niektóre teksty, choć dobre, nie zostaną wydrukowane (a przynajmniej nie od razu) właśnie ze względu na to, że mogą się nie sprzedać. Na szczęście nas szacunki zysków i strat nie interesują, w modelu non-profit możemy tylko stracić. 😉

A na poważnie: w trakcie obmyślania kolejnych konkursów uznaliśmy, że lista interesujących nas zagadnień i motywów przewodnich jest jakieś milion razy dłuższa, niż jesteśmy w stanie ją "zużywać". Niestety organizacja konkursu to, wbrew pozorom, ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Tym samym postanowiliśmy testowo zorganizować pierwsze nabory tekstów.

Innymi słowy: otwieramy wam możliwość przysyłania tekstów do antologii, które na pewno wydamy w przyszłości. Tylko... nie wiemy jeszcze kiedy.

Nabór zostaje zawieszony na czas nieokreślony od 28 kwietnia 2019 r. Otrzymaliśmy tak dużo tekstów, że chcemy wcześniej zająć się wydaniem już tych przyjętych.

Przy pracach nad dosłownie każdą antologią borykamy się z, nomen omen, małym problemem: publikujemy bardzo dużo tekstów, które liczą sobie dziesiątki, a niekiedy nawet setki tysięcy znaków. To oczywiście nie sprawia absolutnie, że to teksty złe czy nudne – wręcz przeciwnie. Sęk w tym, że mniejsze historie dosłownie giną w tłumie.

Postanowiliśmy temu zaradzić w bardzo prosty sposób. Ogłosiliśmy już powstanie kontynuacji Fantazmatów, która charakteryzować będzie się absolutnym brakiem hasła lub motywu przewodniego. Dziś rozpoczynamy funkcjonowanie projektu o dokładnie takich samych założeniach, tyle że przeznaczonego na naprawdę krótkie krótkie formy.

Zasady:

 1. Długość tekstu do 20 000 znaków ze spacjami.
 2. Uzasadnić swoją decyzję możemy, ale nie musimy.
 3. Nie przyjmujemy tzw. "fanfików"!
 4. Nie interesują nas wszelkiej maści romanse i tego typu historie w sztafażu fantastycznym.
 5. Jeden autor może nadesłać jedno opowiadanie raz na trzy miesiące.
 6. Tekst może być wcześniej publikowany, prosimy jednak zaznaczyć taką informację w formularzu. Prosimy nie przysyłać nam tekstów, które zostały opublikowane w innym miejscu wcześniej niż dwanaście miesięcy temu.
 7. Tekst obowiązkowo musi być sformatowany w następujący sposób: czcionka Times New Roman 12, wyjustowany, interlinia 1,5, wcięcia akapitowe (polecane 1,25 cm), tytuł opowiadania musi być pokolorowany na kolor czerwony. Użytkownikom MS Word polecamy użycie szablonu, jaki znajduje się w zakładce Pliki. Opowiadania niespełniające tego punktu nie będą przyjmowane do oceniania.
 8. Termin wydania antologii jest zależny od tego, jak szybko dostaniemy wystarczającą liczbę dobrych tekstów. Zgłoszenia przyjęte po zebraniu odpowiedniej liczby opowiadań będą kierowane do kolejnej, przygotowywanej antologii.
 9. Interesują nas wyłącznie zamknięte historie, nie fragment większej całości. 
 10. Nabór nieograniczony czasowo.

Nabór zostaje zawieszony na czas nieokreślony od 28 kwietnia 2019 r. Otrzymaliśmy tak dużo tekstów, że chcemy wcześniej zająć się wydaniem już tych przyjętych.

Fantazmaty IV stanowić będą przedłużenie serii, jaką zapoczątkowaliśmy naszą debiutancką, podzieloną na dwie części antologią. To projekt wyjątkowy w obliczu innych naszych zbiorów. Tutaj nie interesują nas konkretne hasła czy tematyka. Tekst musi po prostu należeć do gatunku szeroko rozumianej fantastyki: groza, fantasy, science fiction, steampunk, horror i wiele innych. 

Zasady:

 1. Długość tekstu od 20 000 do 100 000 znaków (ze spacjami).
 2. Zastrzegamy sobie możliwość odrzucenia bez czytania całości (np. jeśli opowiadanie będzie tak słabe, że dalsza lektura jest bez sensu).
 3. Uzasadnić swoją decyzję możemy, ale nie musimy.
 4. Nie przyjmujemy tzw. "fanfików"!
 5. Jeden autor może nadesłać jedno opowiadanie raz na sześć miesięcy.
 6. Nie interesują nas wszelkiej maści romanse i tego typu historie w sztafażu fantastycznym.
 7. Tekst może być wcześniej publikowany, prosimy jednak zaznaczyć taką informację w formularzu. Prosimy nie przysyłać nam tekstów, które zostały opublikowane w innym miejscu wcześniej niż dwanaście miesięcy temu.
 8. Tekst obowiązkowo musi być sformatowany w następujący sposób: czcionka Times New Roman 12, wyjustowany, interlinia 1,5, wcięcia akapitowe (polecane 1,25 cm), tytuł opowiadania musi być pokolorowany na kolor różowy. Użytkownikom MS Word polecamy użycie szablonu, jaki znajduje się w zakładce Pliki. Opowiadania niespełniające tego punktu nie będą przyjmowane do oceniania.
 9. Termin wydania antologii jest zależny od tego, jak szybko dostaniemy wystarczającą liczbę dobrych tekstów. Jeśli przyjęty tekst w przyszłości okaże się bardziej pasować do innego, tematycznego projektu, autorowi zostanie zaproponowane dołączenie do innego projektu. 
 10. Interesują nas wyłącznie zamknięte historie, nie fragment większej całości. 
 11. Nabór nieograniczony czasowo.

Nabór zostaje zawieszony na czas nieokreślony od 28 kwietnia 2019 r. Otrzymaliśmy tak dużo tekstów, że chcemy wcześniej zająć się wydaniem już tych przyjętych.

Bezkresy to nabór, który zdecydowaliśmy się otworzyć dla bardzo osieroconej na polskim rynku wydawniczym formy mikropowieści. Założenia są bardzo podobne co przy nanoFantazjach oraz Fantazmatach. Zależy nam na otrzymaniu tekstów, które w jakikolwiek sposób łączą się z szeroko rozumianą fantastyką – tym razem otwieramy się jednak na zdecydowanie dłuższe opowieści.

Zasady:

 1. Długość tekstu od 100 000 do 250 000 znaków (ze spacjami).
 2. Pierwszy etap selekcji polega na ocenie streszczenia (do 7 500 znaków) i fragmentu do 30 000 znaków (ze spacjami) mikropowieści. Prosimy o początek tekstu.
 3. Uzasadnić swoją decyzję możemy, ale nie musimy.
 4. Nie przyjmujemy tzw. "fanfików"!
 5. Jeden autor może nadesłać jedną mikropowieść raz na dwanaście miesięcy.
 6. Nie interesują nas wszelkiej maści romanse i tego typu historie w sztafażu fantastycznym.
 7. Tekst może być wcześniej publikowany, prosimy jednak zaznaczyć taką informację w formularzu. Prosimy nie przysyłać nam tekstów, które zostały opublikowane w innym miejscu wcześniej niż dwanaście miesięcy temu.
 8. Tekst obowiązkowo musi być sformatowany w następujący sposób: czcionka Times New Roman 12, wyjustowany, interlinia 1,5, wcięcia akapitowe (polecane 1,25 cm), tytuł opowiadania musi być pokolorowany na kolor pomarańczowy. Użytkownikom MS Word polecamy użycie szablonu, jaki znajduje się w zakładce Pliki. Opowiadania niespełniające tego punktu nie będą przyjmowane do oceniania.
 9. Mikropowieści docelowo będą wydawane pojedynczo, jako osobne ebooki. 
 10. Interesują nas wyłącznie zamknięte historie, nie fragment większej całości. 
 11. Nabór nieograniczony czasowo.

Nieprzypadkowo mówi się, że niektóre osoby są prawdziwymi "magikami w kuchni" (nawet jeśli bliżej temu do czarnoksięstwa). A gdyby tak przelać tę magię na karty opowiadania?

Ogłaszamy rozpoczęcie naboru na teksty, które opublikujemy w antologii Gastronomicon. Bynajmniej nie będzie to księga kucharska napisana przez szalonego Abdula Alhazreda. W tym naborze chcemy, żebyście wykorzystali dosłownie motywy kulinarne w swojej twórczości. Nie definiujemy, czy ma być to poszukiwanie niezwykle cennych składników potrawy, mordercze zmagania kulinarne czy może próba odkrycia przepisu na Najlepszy na Świecie Sernik z Rodzynkami. 

Tym razem zdecydowaliśmy się podzielić teksty na trzy kategorie: przystawki (teksty krótkie, do 15 000 zzs), dania główne (teksty poważne) oraz desery (teksty mało poważne). Tylko do was należy decyzja, co postanowicie nam ugoto... napisać!

Zasady:

 1. Limit znaków: 40 000 znaków ze spacjami.
 2. Tekst musi w wyraźny sposób nawiązywać do tematyki kulinarnej w dowolnej formie.
 3. Zastrzegamy sobie możliwość odrzucenia bez czytania całości (np. jeśli opowiadanie będzie tak słabe, że dalsza lektura jest bez sensu).
 4. Uzasadnić swoją decyzję możemy, ale nie musimy.
 5. Nie przyjmujemy tzw. "fanfików"!
 6. Jeden autor może nadesłać jedno opowiadanie.
 7. Nie interesują nas wszelkiej maści romanse i tego typu historie w sztafażu fantastycznym.
 8. Prosimy nie przysyłać tekstów już publikowanych.
 9. Tekst obowiązkowo musi być sformatowany w następujący sposób: czcionka Times New Roman 12, wyjustowany, interlinia 1,5, wcięcia akapitowe (polecane 1,25 cm), tytuł opowiadania musi być pokolorowany na kolor brązowy. Użytkownikom MS Word polecamy użycie szablonu, jaki znajduje się w zakładce Pliki. Opowiadania niespełniające tego punktu nie będą przyjmowane do oceniania. Prosimy o umieszczanie personaliów autora w pliku, najlepiej pod tytułem.
 10. Termin wydania antologii jest zależny od tego, jak szybko dostaniemy wystarczającą liczbę dobrych tekstów. Jeśli przyjęty tekst w przyszłości okaże się bardziej pasować do innego, tematycznego projektu, autorowi zostanie zaproponowane dołączenie do innego projektu. 
 11. Interesują nas wyłącznie zamknięte historie, nie fragment większej całości. 
 12. Nabór trwa do momentu, w którym zdecydujemy się go zamknąć. Zobowiązujemy się ogłosić to najpóźniej 30 dni przed planowaną datą zakończenia.

Zapoznałem się z warunkami naboru, mój tekst spełnia wszystkie wymogi.