Zbrodnia doskonała banner z listą autorów

Dlaczego czytamy kryminały? Może dlatego, że nierozwiązane zagadki nie dają nam zasnąć. Może podążamy za przygodami ulubionych (anty)bohaterów, śledząc ich zmagania z rzeczywistością i własnymi słabościami, może po prostu lubimy ten dreszczyk emocji towarzyszący zanurzeniu w świecie, z którym na co dzień wolelibyśmy jednak nie mieć do czynienia (zwłaszcza jako ofiary). Cokolwiek ciągnie nas do kryminałów, zwykle nikt nie ma nam tego za złe.

Za to jako miłośników literatury fantastycznej ocenia się nas z góry: ponoć jesteśmy eskapistami, szukamy ucieczki od „Prawdziwych Problemów” w wyimaginowanym świecie… Aż chce się owych narzekaczy zapytać: czyż te dwa światy, fantastyki i kryminałów, są tak odległe? Czy niedokończone śledztwa i oszukiwane przeznaczenie nie dręczą bohaterów w podobnym stopniu? Czy tropienie bestii w ludzkiej skórze i dociekanie niewygodnej prawdy to domena bohaterów jednego gatunku? Czy pytanie o cel uświęcający środki pada tylko w realistycznych opowieściach, a w fantastyce zło nie miewa wytłumaczenia w ludzkiej naturze?

Na szczęście nasi autorzy, zamiast dywagować o wyższości jednego gatunku nad drugim, potrafią połączyć oba te światy w fantastyczno-kryminalnych opowiadaniach.

Co zawiera antologia?

Zbrodnia doskonała to siedem opowiadań polskich pisarek i pisarzy, w tym jednego autorskiego tandemu.

Każde z opowiadań opublikowanych w tej antologii łączy w sobie fantastykę i kryminał, więc oprócz śledztw, morderstw, zaginięć, zbrodni w afekcie i misternych intryg znajdziemy tu eksperymenty naukowe, demony, spirytualistów, bestie, sekty, podróże międzywymiarowe oraz miłe starsze panie (nie będziemy tu zdradzać, których z nich należy obawiać się najbardziej…). Niezależnie więc od tego, czy wolicie czytać kryminały, thrillery czy fantastykę, „Zbrodnia doskonała” to książka dla was.

W ostatniej tegorocznej antologii Fantazmatów zebraliśmy teksty mroczne jak grudzień przed przesileniem, dlatego dla komfortu czytelników opatrzyliśmy teksty ostrzeżeniami dotyczącymi treści (bez spojlerów) – znajdziecie je na ostatniej stronie książki).

 • Krzysztof Rewiuk – Al
 • Alicja Korzewska – Inspicjent Brzeszczot
 • Marianna Szygoń – Oko Henrietty
 • Magdalena Kucenty, Magdalena Świerczek-Gryboś – Baran, gwiazda podwójna i morze w cynowej wannie
 • Agnieszka Osikowicz-Chwaja – Cmentarz doskonałych
 • Agnieszka Biskup – Śmierć starszej pani
 • Wiktor Orłowski – De profundis
 

Do współpracy nad antologią zaprosiliśmy tym razem sześcioro ilustratorów, którzy stworzyli łącznie czternaście prac, oraz trzy projektantki. Ilustrację okładkową wykonała dla nas Vivi Ekhart, za typografię okładki odpowiada Kamila Dankowska, a skład i projekt książki przygotowała Kinga Grodzka.

 • Al – Katarzyna Niejadlik, Vivi Ekhart
 • Inspicjent Brzeszczot – Adrian Bienias
 • Oko Henrietty – Klaudia Bibiana Rosa, Vivi Ekhart
 • Baran, gwiazda podwójna i morze w cynowej wannie – Adrian Bienias, Vivi Ekhart
 • Cmentarz doskonałych – Tomasz Chwaja, Michał Gralak
 • Śmierć starszej pani – Vivi Ekhart
 • De profundis – Adrian Bienias
 
okładka „Zbrodnia doskonała”, Łódź 2020
Antologia powstała przy wsparciu Bohaterów z Patronite. Dziękujemy!

Warto wiedzieć:

Kiedy Zbrodnia trafi do Em***u?

Cóż, może się powtarzamy, ale to nadal aktualne: kiedy tylko ktoś z naszych czytelników lub ekipy wejdzie tam z książką ściągniętą na czytnik e-booków albo inne urządzenie służące mu akurat do czytania. Możecie zrobić zdjęcie w tej historycznej chwili i oznaczyć nas na Facebooku lub Instagramie.
Nasze antologie, a wkrótce i powieści, udostępniamy bezpłatnie. Bo tak.
Możecie je pobrać tutaj:

Czy można już posłuchać audiobooków ze Zbrodni?

Chcielibyśmy! Dział audiobooków pracuje w pocie czoła nad kolejnymi nagraniami, które publikujemy sukcesywnie w serwisach YouTube oraz hearthis.at. Nie chcemy, żeby lektorzy zachrypli, więc na audiobooki z antologii Zbrodnia doskonała musimy jeszcze trochę poczekać… Stay tuned! W tym czasie możecie posłuchać innych naszych książek.