Fantazmaty

Tom I

Fantazmaty, czyli książka, którą zaraz przeczytasz, zrodziła się z czystej pasji. Pierwszy tom "Fantazmatów" to projekt non-profit, przygotowany w całości przez wolontariuszy, chcących przybliżyć czytelnikom polską fantastykę od jej najlepszej strony. Obok znanych i lubianych twórców, takich jak Agnieszka Hałas, Magdalena Kucenty, Paweł Majka czy Andrzej Sawicki, w antologii znalazły się także konkursowe prace piątki autorów, znajdujących się dopiero na początku literackiej drogi. Usiądź wygodnie i przygotuj się na niezapomnianą podróż po planach astralnych, równoległych światach, dalekich krajach i do… sąsiedniego miasta. Twoimi towarzyszami będą śmiech i wzruszenie, magia i nauka, realizm i fantazja. Przede wszystkim jednak czeka cię dobra zabawa.

Alternatywna lokalizacja na wypadek problemów z linkami

Dane:

Lista opowiadań:

Tytuł:

Fantazmaty. Tom I

Data wydania:

16 kwietnia 2018 r.

Ilustracja na okładce:

Projekt typograficzny:

Anna Turkiewicz, Karolina Cisowska

ISBN epub:

978-83-66058-00-2

ISBN mobi:

978-83-66058-02-6

ISBN PDF:

978-83-66058-01-9

ISBN oprawa miękka:

978-83-66058-03-3

 • Babie lato – Piotr Borlik

 • Drakodoncja stosowana – Kamila Dankowska

 • Następna stacja: Katastrofa – Piotr Gruchalski

 • Zachwyt – Wojciech Gunia

 • Pod skórą – Agnieszka Hałas

 • Na podobieństwo – Alicja Janusz

 • Pan Kukiełka – Dawid Kain

 • Dwie głowy węża – Magdalena Kucenty

 • Gang Higiena – Kazimierz Kyrcz Jr, Michał J. Walczak

 • AJAS 22.9.5.12.11.9 – Jacek Łukawski

 • Trupy – Paweł Majka

 • Wieczne życie – Tomasz Przyłucki

 • Na obraz i podobieństwo – Krzysztof Rewiuk

 • Dzień Walpurgii – Ahsan Ridha Hassan

 • Śnienie – Marcin Rusnak

 • Błędny rycerz – Andrzej W. Sawicki

 • Ego te absolvo – Agnieszka Sudomir

 • Księga Daat – Anna Szumacher

 • I moją głowę też – Alicja Tempłowicz

 • Rzeczy, które robisz w Łodzi, będąc martwym – Istvan Vizvary

Recenzje

Wypada na koniec zawyrokować, czy warto i dla kogo to jest. Malkontenci będą zapewne narzekać na to samo, co w przypadku Geniuszy fantastyki – że zbiór skonstruowany bez motywu przewodniego jest chaotyczny i trudno określić, do kogo miałby być adresowany. Z jednej strony – ciężko się nie zgodzić, że nic tych tekstów tak naprawdę nie spaja. Z drugiej jednak – różnorodność wydaje się mocną stroną projektu.

Smokopolitan

Podsumowując, pierwszy tom Fantazmatów to naprawdę solidna antologia o zróżnicowanym – co oczywiste dla tego typu zbiorów – poziomie, choć nie ma tu drastycznych różnic i próżno szukać tekstów po prostu słabych. Doświadczeni autorzy robią swoje, natomiast debiutanci świetnie się w tę antologię wpisali. Dużo świeżych, a niekiedy oryginalnych konceptów, olbrzymie zróżnicowanie tematyczne i gatunkowe, wreszcie ogrom czytania. To ponad 500 stron opowiadań. Czy kogoś trzeba jeszcze zachęcać?

Mechaniczna Kulturacja

Damian Drabik

Ogólnie rzecz biorąc Fantazmaty jako całość to świetna antologia, w którą wszyscy pracujący przy niej włożyli ogromne ilości serca i pasji.

Zapach Książek

Justyna

Fantazmaty to bez wątpienia obowiązkowa pozycja dla pasjonatów literatury fantastycznej. Każdy znajdzie w tomie przynajmniej kilka tekstów, które przykują jego uwagę.

LubimyCzytac

Jakub

Jedyne co z czystym sumieniem mogę powiedzieć o antologii Fantazmaty I to, że jest zbalansowana. Mamy tu zachowane rozsądne proporcje na wielu różnych płaszczyznach, między autorami znanymi a debiutantami, między poszczególnymi odmianami gatunkowymi (genres) występującymi w ogólnie pojmowanej konwencji zwanej potocznie fantastyką. Z tego wynika jedno, o czym już wspominałem, antologia jest przygotowana profesjonalnie, zespół redakcyjny wiedział co robi, czyli mówiąc wprost – ktoś nad tym myślał.

Biblioteka Kruka

Andrzej

...z całą pewnością jest to dobra antologia, pełna fajnych tekstów, wśród których można znaleźć prawdziwe perełki. Nawet opowiadania, które negatywnie zapisały mi się w pamięci, w gruncie rzeczy mają w sobie sporo dobrego, tylko po prostu w ten czy inny sposób nadepnęły mi na odcisk. To byłby dobry zbiór, choćbym musiała za niego zapłacić w księgarni – a biorąc pod uwagę, że można się nim cieszyć za darmo, to w ogóle nie ma o czym gadać: pozostaje tylko pobrać i cieszyć się lekturą.

Kawiarka ZaFraapowana

Anna Wołosiak-Tomaszewska

Fantazmaty to dobry, chociaż momentami nieco nierówny zbiór opowiadań. Czytelnik znajdzie w nim teksty bardzo dobre, zmuszające do refleksji (chociażby Trupy Pawła Majki, czy Pan Kukiełka Dawida Kaina), bardziej nakierowane na rozrywkę (na przykład Na podobieństwo Alicji Janusz) i te słabsze (Wieczne życie, czy Drakodoncja stosowana). Biorąc to wszystko pod uwagę, sądzę, że warto sięgnąć po Fantazmaty i samemu wyrobić sobie opinię na temat zawartych w nich opowiadań...

Fantasmarium

Piotr

Więcej informacji znajdziesz na:

Facebook

@Fantazmaty

Twitter

@Fantazmaty

YouTube

Projekt Fantazmaty

Instagram

@fantazmatypl

Fantazmaty-tom-1

Patroni medialni

Nowa Fantastyka
Fantasmarium
Mechaniczna Kulturacja
Szortal
Smokopolitan
Silmaris

Fizyczny, drukowany egzemplarz

Jeśli interesuje cię drukowana wersja książki, zostaw swoje dane w poniższym formularzu. Zamówienie w drukarni składamy raz na kilka miesięcy i będziemy kontaktować się w sprawie wpłat.